понеділок, 19 грудня 2022 р.

 

Шановні відвідувачі!
Мій блог завжди відкритий для вас!
Буду рада, якщо ви знайдете для себе 
корисну інформацію або потрібний матеріал 


  

ЧИМ ЗАЙНЯТИ ДИТИНУ, КОЛИ ВІДСУТНЄ СВІТЛО












 

Поради психологів

Як знизити рівень тривоги у дітей

Дитяча психіка особливо вразлива до небезпечних зовнішніх чинників, що підвищують занепокоєння, тривожність, появу стресу та страху. В той самий час діти добре відчувають зміни в поведінці дорослих, яким важливо навчитися правильно транслювати свої емоції, аби навіть в складних ситуаціях сприяти збереженню нормального психоемоційного стану дитини.
Експерти наголошують, що під час небезпеки дорослим першочергово слід подбати про фізичну безпеку як самих себе, так і своїх дітей. Чітко скажіть дитині, що зараз тимчасово небезпечно і вам необхідно піти в безпечне місце. Коли всі перебувають в небезпеці, слід подбати вже й про емоційний стан. В той самий час дорослим важливо відчувати та керувати власними емоціями, оскільки діти першочергово реагують саме на реакцію батьків. Якщо дорослі в паніці, то й дитина буде переймати їхню реакцію.
Якщо дорослому складно впоратися з власними негативними емоціями, слід відійти в окреме приміщення, поплакати, похвилюватися та намагатися заспокоїтися.
Діти по-різному реагують на небезпеку. Одні можуть плакати, інші, навпаки почати істерично сміятися. Хтось впадає у ступор, а в іншого підвищується активність. Існує декілька тілесних проявів, що допоможуть батькам визначити, що дитина тривожиться:

  • поблідніння;
  • сильне потовиділення;
  • пришвидшене серцебиття;
  • тремтіння рук та ніг;
  • переривчасте дихання.

Якщо дорослі помітили ознаки тривожності, дитину слід обійняти та сказати, що ми в небезпеці. Також варто пояснити, що такі тілесні прояви – це нормальна реакція організму на стресову подію, яка скоро мине. 
Якщо у дитини сталася істерика, одразу варто встановити зоровий контакт, сісти поруч, обійняти, почати дихати в одному темпі, потім спокійно пояснити, що сталося та як ви будете діяти надалі.
Психологині наголошують, що під час підвищення тривожності не можна заперечувати емоції дитини, а навпаки прийняти їх, розділити разом з дитиною, а лише потім заспокоїти.
Так, але  говорити з дитиною слід в залежності від її віку. Малеча краще розуміє інформацію через гру. На будь-яке питання відповідати слід спокійно, надаючи стільки інформації, скільки готова взяти дитина. Говорячи про фактичні події, не варто вдаватися в подробиці, перезавантажуючи деталями, які можуть більш емоційно її травмувати.
Для стабілізації емоційного стану використовуйте : наприклад, простукайте його. Починаємо простукувати тіло зверху вниз: спочатку руки, потім тулуб, грудну клітку, живіт, ноги, а потім попросіть когось, хто поруч, простукати спину.
Ще одна дієва вправа для заспокоєння називається . Складаємо руки, захоплюємо один великий палець за інший, щоби вийшов метелик. Потім кладемо руки на груди і “крильцями” у вигляді кінчиків пальців починаємо простукувати грудну клітку плавними похлопувальними рухами.

Джерело :  https://op.ua/news/lifehack/yak-zniziti-riven-trivogi-u-ditey-pid-chas-povitryanih-atak 


Дистанційка: правила збереження

 зору при роботі з ґаджетами

Через змішаний чи дистанційний формат навчання під час війни освітяни разом

 із школярами почали значно більше проводити час за комп'ютером чи

 гаджетами. Відповідно, це негативно впливає на зір.

Під час повномасштабної війни, коли через військову агресію росії, українські діти з вчителями змушені перейти на дистанційну чи змішану форму навчання з метою безпеки, освітній процес безпосередньо став пов'язаний із ґаджетами.

Вчителі проводять уроки віддалено, споглядаючи у монітор і спілкуючись із учнями, учні між собою ведуть розмови теж за допомогою соцмереж тощо. Усе це порушує зоровий режим.

Сучасні монітори безпечні за правильного використання. І якщо дотримуватися порад офтальмологів, то очам буде комфортно і після дня роботи за комп’ютером, і після сидіння у смартфоні, — говорить лікар-офтальмолог Андрій Дзюба.

Щоб зберегти зір при тривалому користування гаджетами, варто дотримуватись наступних правил:

  • кліпати

Спостерігайте за собою. Зазвичай, коли ви сидите й працюєте, то майже не кліпаєте. Проте в нормі людина повинна кліпати 12 тисяч разів на день;

  • ГІГІЄНА ЗОРУ

Необхідно читати при гарному освітленні, тримати телефон чи комп’ютер на відстані не менше за 50 см від себе, завжди намагатися працювати за столом, краще віддавати перевагу в роботі не телефону, а ноутбуку або комп’ютеру. У такому випадку постава не порушується, а зоровий режим в порядку;

  • правило 20/20/20

Американська асоціація офтальмологів рекомендує робити перерву в роботі кожні 20 хвилин. Таким чином людина 20 хвилин відпочиває, 20 хвилин працює. Це неважко й корисно для профілактики сухості очей;

  • не використовувати телефон за 2-3 години до сну

Синє світло, яке випромінює телефон, впливає на продукцію мелатоніну. Якщо людина сидить сидить у соціальних мережах перед сном, то, відповідно, погано спить, а вранці «розбита». Офтальмологи радять установити захисний режим на телефоні, який глушить синє світло, завдяки якому перед сном можна користуватися гаджетом більше 15-20 хвилин;

  • використовувати зволожувальні краплі

Людина мало кліпає, тому поверхня рогівки пересихає й не оновлюється. У слізній плівці утворюється розрив. Як наслідок, виникає біль, різь, відчуття «піску» в очах. Зволожувальні краплі  допоможуть запобігти неприємним відчуттям при сухості очей.

Матеріал з платформи "Всеосвіта" - посилання на статтю




Дитині важко навчатися дистанційно,

не сприймає інформацію, губиться увага. Що робити?

  Дистанційне навчання є викликом як для тих, хто навчає, так і для учнів. Тривале перебування перед екранами гаджетів підвищує втому та розфокусовує увагу, адже така діяльність не властива дитячому віку. Тому втрата уважності під час уроку може бути нормою.

  Під час дистанційного навчання дитини батькам насамперед потрібно розуміти, що дитина може не мати жодних проблем з увагою, а просто перевтомлюватися від онлайн уроків, самостійного опрацювання матеріалу та постійної роботи з гаджетами. Тому цю проблему варто розв’язувати за допомогою організаційних рішень. 

Ми підготували для вас декілька порад про те, як допомогти дитині організувати навчальний процес вдома:

  1. Плануйте день та слідкуйте за дотриманням режиму дня. Якщо  у школі є фіксований розклад уроків, які потребують включення у чітко визначений час – роздрукуйте цей розклад, щоб він був у дитини перед очима. Якщо в закладі освіти немає чіткого розкладу під час дистанційного навчання – розробіть такий розклад для дитини самостійно. 
  2. Оберіть разом з учнем одяг для “роботи”. Так званий “дрес-код” допоможе дитині “увійти в роль учня” та зосередитися  на роботі.
  3. Організуйте робоче місце. Воно має гарно освітлюватися (за можливості – денним світлом), бути зручним та обладнаним необхідною технікою.
  4. Чергуйте періоди навчання та відпочинку. Зауважте, ми звикли відпочивати з використанням гаджетів, проте під час дистанційного навчання такий відпочинок не є зміною діяльності: очі не відпочивають від монітору, а мозок від обробки інформації. Також пам’ятайте про необхідність фізичної активності. Прогулянки на свіжому повітрі, танці та руханка під час перерв стануть помічниками для відпочинку тіла і психіки дитини.
  5. Розробіть систему заохочень.  Складіть разом зі своєю дитиною своєрідний чек-ліст заохочень за успіхи у навчанні. Не радимо мотивувати учня фінансовими винагородами. Краще мотивувати враженнями: переглядом кіно вдома, читанням книг, прогулянками до парку, відвідинами ковзанки тощо. Такий чек-ліст можна намалювати чи створити у графічному редакторі та повісити у робочому куточку. 
  6. Ще однією формою підтримки мотивації дитини до навчання є постійна фіксація успіхів у навчанні. Наприклад, учень отримав високу оцінку за домашнє завдання, уважно вислухав нову тему від вчительки чи прочитав параграф із новим матеріалом: це треба обов’язково відзначити, створюючи своєрідний “шлях до успіху”. Таке відстеження батьками дитячих успіхів допоможе дитині відчувати свій прогрес та прагнути більшого.
Матеріал з вебсайту Служби освітнього  омбудсмена

https://eo.gov.ua/batkam-shkoliariv-20-zapytan-ta-vidpovidey-pro-dystantsiyne-navchannia/2021/01/12/#20



ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

В Україні діє воєнний стан та тривають бойові дії, тож кожен учень закладу загальної середньої освіти повинен знати основні правила поведінки та дій під час повітряної тривоги, обстрілів, комендантської години.

 

Повітряна тривога

Якщо ви почули гудки сирен, звуки гучномовця, що тривають протягом декількох хвилин, це означає попереджувальний сигнал «Увага всім». Про алгоритм дій неодноразово повідомляли в Державній службі надзвичайних ситуацій  України, він такий:

  • увімкніть телебачення або радіо. Інформація звучатиме через офіційні канали протягом 5 хвилин після звучання сирен;
  • зосередьтесь, прослухайте повідомлення та виконуйте почуті інструкції. Залишайте теле- радіоканали увімкненими. З них може надходити подальша інформація;
  • зазвичай під час тривоги на офіційних каналах звучить інформація від місцевої влади про повітряну тривогу, під час якої треба взяти запас харчів, води та прямувати до найближчого укриття;
  • повідомте про почуте сусідам чи знайомим, за необхідності надайте їм допомогу;
  • у разі виникнення надзвичайної ситуації телефонуйте 101;
  • в Україні працює мобільний застосунок «повітряна тривога», який сповіщає про небезпеку у конкретному регіоні. Його можна завантажити у Gogle Play Market та AppStore.

Як поводитися під час обстрілу

Якщо ваше житло розташоване в зоні регулярних збройних дій, перш за все потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою плівкою). Так ви уникнете розльоту уламків скла. Проте краще закрити вікна мішками з піском або масивними меблями.

Обстріл стрілецькою зброєю

Якщо ж ви потрапили під обстріл стрілецькою зброєю, тобто з пістолетів, автоматів, гвинтівок, кулеметів, Служба безпеки України радить діяти так:

  • якщо ви вдома, то сховайтеся в безпечному місці: ванній кімнаті або ж самій ванні. Якщо це неможливо, ляжте на підлогу, вкрившись предметами, що можуть захистити вас від куль та уламків;
  • на відкритому місці впадіть на землю та закрийте голову руками. Перебувайте біля будь-якого виступу чи заглиблення в землі. 
  • ваше тіло має бути у безпечному положенні: згрупуйтесь, ляжте в позу ембріона, розверніться ногами у сторону пострілів та прикрийте голову руками. Коли почнуться постріли, розтуліть рот, щоб вберегти барабанні перетинки;
  • чекайте щонайменше 5 хвилин в укритті, допоки стрілянина не вщухне.

Артобстріл, мінометний обстріл чи авіаналіт

Як що ви почули гучний свист, залп запуску та вибух снаряда може означати, що ви потрапили в зону артобстрілу, мінометного обстрілу або авіанальоту.

  • Міноборони пояснює, сам снаряд, як і залп установки, можна помітити та зреагувати. Тому краще постійно стежити за небом. Удень – це димний слід від ракети, вночі – яскравий спалах;
  • якщо поруч є бомбосховище і ви почули сирену – знак «Увага
    всім», – терміново йдіть до укриття;
  • в укритті увімкніть телебачення або радіо на будь-якому носії або відкривайте сторінки офіційних державних каналів. Там протягом 5 хвилин буде інформація про те, що трапилось. Виконуйте інструкції;
  • залишайтеся в укритті щонайменше 10 хвилин після завершення обстрілу, адже існує загроза його відновлення.

Якщо ви вдома:

– обирайте місце в кутку та недалеко від виходу, щоб миттєво залишити будинок у разі влучення снаряду. Ховайтесь у підвалі або іншому заглибленому укритті, між несучими стінами.

Якщо ви в транспорті чи на вулиці, то негайно дійте так:

  • падайте на землю, закрийте голову руками або предметами, закрийте долонями вуха та відкрийте рот (це врятує від контузії). Перечекайте перший обстріл лежачи, а далі ховайтеся в безпечному заглибленому приміщенні;
  • не залишайтеся у під'їздах під арками та у підвалах панельних будинків або під стінами будинків із легких конструкцій. У жодному разі не ховайтесь біля всього, що може вибухнути чи впасти на вас;
  • для укриття підійдуть підземні переходи, метро, укриття, канава, траншея, яма, широка труба водостоку під дорогою, високий бордюр, каналізаційний люк, траншея чи канава (подібна до окопу) завглибшки 1-2 м, на відкритому місці;
  • якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі, трамваї, авто – слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги в напрямку «від будівель та споруд і залягти на землю.

Після закінчення обстрілу (бомбардування) не поспішайте покидати укриття. Можливі поодинокі постріли. Залишаючи місце укриття, не поспішайте розслаблятися. 

Правила поведінки під час комендантської години

Під час комендантської години, період дії якої встановлює місцева влада кожного регіону, заборонено перебувати на вулицях та в інших громадських місцях.

Особи, які перебувають на вулицях в заборонений час, можуть вважатися членами диверсійно-розвідувальних груп.

Правило не поширюється на переміщення до укриттів під час сигналу тривог.

Під час комендантської години в Державній службі надзвичайних ситуацій України рекомендують дотримуватись правил світломаскування:

  • зашторювати вікна;
  • вимикати світло в оселях;
  • гасити вуличне освітлення своїх будинків;
  • прибирати з підвіконь усі лампи, зокрема й фітолампи по догляду за рослинами.



Немає коментарів:

Дописати коментар